Wężymord Czarny Korzeń (Skorzonera) – żelazo i inulina

Podziel się wiedzę

Trzeba przyznać, że Wężymord Czarny Korzeń brzmi jak imię jakiegoś Indianina, jednak jest to warzywo korzenne znane mniej więcej od XVII wieku również i w Polsce. Obecnie jest bardzo mało popularne.


Skorzonera (wym. /skor-zonera/) jest rośliną uprawną pochodzącą z południowej Europy i części Azji, która może z powodzeniem zastąpić popularne bataty (słodkie ziemniaki) czy topinambur.

Wężymord jest rośliną dwuletnią, której plony zbiera się dopiero w listopadzie. Jej dochodzące do 30 cm czarne lub ciemnobrązowe korzenie bardzo dobrze przechowują się przez zimę. Jadalną część rośliny stanowi bezwłóknisty, kremowy miąższ. Z powodu smaku, kształtu i okresu, w którym się go spożywa nazywany jest również „zimowym szparagiem”.

Posiada długie i wąskie liście, a pędy żółtych kwiatów osiągają wysokość około 130 cm. Korzeń, spichrzowy w smaku jest mniej delikatny, niż jego iluzoryczny zielony kuzyn – szparag. Trzeba uważać podczas obierania wężymorda, ponieważ wydziela on sok barwiący na czerwono, który niezwykle ciężko zmyć z ubrania.

Swoją nazwę zawdzięcza pierwotnym wierzeniom, iż sok z jego korzeni ma moc odtruwania ciała po ukąszeniu żmii. Oczywiście jest to bzdura, ale kiedyś wydawało się ludziom to bardzo logiczne. Pacjent po takiej kuracji dochodził do siebie. Tylko wtedy nie wiedziano, że jad żmij jest, co prawda niebezpieczny, ale nie śmiertelny dla dorosłego człowieka.

Czarny korzeń skrywa w sobie dość pokaźną ilość witamin i minerałów, jednocześnie będąc niskokaloryczną rośliną. 100 g skorzonery dostarczy około 80 kcal, 3,5 g białka, 17,5 g węglowodanów i znikomą ilość tłuszczy (ok. 0,3 g). Ponadto taka porcja dostarczy prawie 1/5 zapotrzebowania na żelazo! Zawiera: miedź, potas, magnez, wapń, sód, fosfor, karoteny, cholinę, witaminę C, witaminę E oraz witaminy z grupy B.

wężymord, czarny korzeń

Żelazo i miedź są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, szczególnie w przypadku wystąpienia anemii. Interesującą właściwością tego zestawu minerałów jest ich wpływ na hamowanie wypadania włosów, poprzez lepsze odżywienie (dotlenienie) mieszków włosowych oraz zapobiegania przed ich przedwczesnym siwieniem. Obecność witaminy C zwiększa wchłanianie żelaza z pożywienia i zapewnia prawidłową syntezę kolagenu.

Inulina (z powodu, której zalecany jest topinambur) zawarta jest również w czarnym korzeniu. Stymuluje ona wzrost bifidobakterii oraz spowalnia trawienie pokarmu, dzięki czemu obniża poziom glukozy we krwi. Inulina jest prebiotycznym wielocukrem o słodkawym smaku. Wężomord obrany i pokrojony może być używany, jako łagodny, naturalny słodzik – idealny dla cukrzyków.

Bifidobakterie z kolei są beztlenowymi pałeczkami, żyjącymi w przewodach pokarmowych ssaków. Są one bardzo pożytecznymi mikroorganizmami, które zmniejszają stężenie patogennych bakterii i enzymów rakotwórczych w jelitach. Wpływają bardzo korzystnie na zdrowie człowieka i jego układ odpornościowy.

Skorzonere (wężymord) najlepiej ugotować w skórce (ok. 25 min), następnie obrać i podawać jak szparagi z białym sosem. Można je również smażyć i piec, ale przed ich obraniem najlepiej zabezpieczyć skórę dłoni przed zabarwieniem na czerwono.

Mieliście styczność z tą rośliną?

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał


Szukasz czegoś podobnego? Zobacz tutaj:

Pokrzywa – superzioło na anemię

Kurkuma – przeciwzapalna i przeciwnowotworowa przyprawa

Karczoch – tutaj również jest inulina

5 komentarzy

  1. A ile zawiera tych wymienionych witamin i minerałów na 100g (czy jakąś inną porcję)? Bo w sumie te związki to zawiera większość roślin, pytanie w jakiej dawce :-p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *