7 szybkich przepisów pomagających usunąć zaparcia

Podziel się wiedzę

Zaburzenia wypróżniania to bardzo częste dolegliwości nie tylko u dorosłych. Coraz częściej przez nieprawidłowy dobór diety również dzieci mają zatwardzenia. Oto 7 przepisów na szybkie napoje, które mogą pomóc w regulacji wypróżniania.

Zaparcia to wstydliwy temat i dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, ale i oni mogą odczuwać dyskomfort spowodowany tym schorzeniem. Zaparcia mogą objawiać się trudnym i bolesnym wypróżnianiem się, wzdęciami i bólem brzucha.

Brak regularnej aktywności fizycznej, jedzenie zawierające małe ilości błonnika i płynów są najczęstszymi przyczynami spowolnienia perystaltyki jelit.

Jednak jeżeli wątroba w niedostatecznym stopniu wytwarza sole żółciowe stolec również może być bardziej zbity. Żeby poprawić czynność wątroby i woreczka żółciowego można stosować herbatę z mniszka lekarskiego i preparaty zawierające ostropest plamisty.

Dodatkowymi czynnikami powodującymi zaparcia są: zbyt duże stężenie wapnia we krwi, cukrzyca, zespół drażliwego jelita, stosowanie niektórych leków.

zaparcia, ból brzucha

1. Olej migdałowy i mleko

Olej migdałowy leczy choroby związane z układem pokarmowym. Może pomóc w przypadku uciążliwych zaparć. Do szklanki ciepłego mleka należy dodać łyżkę stołową oleju. Napój należy wypijać codziennie rano (na pusty żołądek) oraz wieczorem przed snem. Po paru dniach powinno się zauważyć znaczną poprawę.

2. Napój z sokiem z marchewki

Do szklanki soku z marchwi wlewamy 50 ml soku ze szpinaku i dużą łyżkę soku z cytryny, następnie dobrze mieszamy. Tego typu miks trzeba pić raz dziennie. Żeby ułatwić sobie życie, można zmiksować liście szpinaku z sokiem marchewkowym.

3. Mleko bananowe

Banany są bogate w błonnik pokarmowy, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Dwa średnie banany należy obrać, poszatkować i dodać do 150 ml mleka. Dodać 1 łyżkę stołową miodu i zmiksować na jednolitą masę. Pić raz dziennie.

4. Sok z buraka

100 ml soku buraczanego, trzeba zmieszać z 25 ml soku marchewkowego i 25 ml soku pomidorowego. Dla smaku można dodać pół łyżeczki soku z cytryny i odrobinę mielonego czarnego pieprzu. Dobrze wymieszać i pić codziennie do ustąpienia objawów. Zwykle kilka dni.

5. Świeża kolendra

50 g liści świeżej kolendry szatkujemy, dodajemy ¼ łyżeczki czarnej soli i dwie szczypty mielonego czarnego pieprzu. Można używać jako dodatek do sałatek lub dodając odrobinę wody zmiksować i wypijać przed posiłkiem. Kolendra wspomaga trawienie i układ pokarmowy.

6. Pomidory

Do 100 ml soku pomidorowego dodajemy: 1 łyżeczkę poszatkowanych liści z świeżej mięty, 1 łyżeczkę soku z cytryny, ¼ łyżeczki czarnej soli, ¼ łyżeczki soli Epsom i 1 łyżeczkę proszku z nasion gorczycy czarnej. Dobrze wymieszać i pić rano oraz wieczorem. Ten napój oprócz leczenia zatwardzeń, pomaga zwalczać pasożyty wewnętrzne i trądzik (pryszcze).

7. Ogórek świeży

Wymieszaj pół szklanki soku ze świeżego ogórka z 100 ml soku z pomidorów, dodaj trochę soli i zmielony kminek dla smaku. Pij codziennie. Napój ten również dobrze nawadnia w upalne dni.

Jak zapobiegać zaparciom?

Osoby cierpiące na zaparcia narażone są na chorobę hemoroidów (guzków krwawniczych). Choroba hemoroidalna to stan patologiczny obejmujący naczynka krwionośne w obrębie odbytu. Jednym z objawów jest krew w stolcu. Więcej o hemoroidach.

Żeby zapewnić odpowiednią podaż błonnika pokarmowego w posiłkach można stosować babkę płesznik. 1-3 łyżeczki dziennie rozmieszać z wodą lub sokiem i wypijać pomiędzy posiłkami. Trzeba pamiętać również o wypijaniu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Najlepiej około 2 litrów (8 szklanek).

Odpowiednia dieta bogata w błonnik pokarmowy, świeże owoce i warzywa oraz solidna dawka aktywności fizycznej to najlepsza prewencja przeciw zaparciom.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *