Żylaki ujścia jelita grubego to temat bardzo krępujący dla znacznej części chorujących osób.Problem ten dotyka połowy populacji w Polsce, a z wiekiem zwiększa się ich odsetek. Czym są hemoroidy? Czy można i jak je leczyć?
Hemoroidy to zbiór naczyń krwionośnych umiejscowionych po wewnętrznej i zewnętrznej stronie odbytu. Ich zadaniem jest ułatwianie oddawania stolca oraz uszczelniania zwieraczy. Zachowują się jak poduszeczki napełniane krwią. Gdy dostają sygnał nerwowy (uczucie parcia)krew zostaje odprowadzona i dochodzi do oddania stolca lub gazów.Dlatego zamiennie używa się nazwy – guzki krwawnicze.
Choroba hemoroidalna to stan patologiczny obejmujący naczynka krwionośne. Rozróżnia się w tym przypadku chorobę hemoroidów zewnętrznych lub wewnętrznych. W przypadku tych ostatnich początkowym objawem może być lekkie krwawienie. Często osoby nie są świadome,że mają taki problem. Jeżeli dojdzie do zakrzepu w obrębie hemoroidów może pojawić się nieznośny ból.
Zupełnie innym przypadkiem są guzki krwawnicze zewnętrzne. Typowymi objawami jest uczucie pieczenia, świądu i bólu, ponieważ częściej wystawione są na podrażnienia.
Jeżeli zauważymy u siebie następujące objawy, należałoby zastanowić się nad rozpoczęciem leczenia:
- ślady krwi na papierze toaletowym lub w obrębie muszli klozetowej po oddaniu stolca,
- krwawienia i bóle towarzyszące wypróżnianiu się,
- swędzenie w okolicach odbytu,
- śluzowata wydzielina na stolcu,
- bolesne guzki w okolicy odbytu.
Patologia hemoroidów
Jednoznacznie nie wiadomo co jest głównym powodem do ich degeneracji. Przypuszczalnie do wypaczenia pracy guzków krwawniczych dochodzi przez złą dietę i siedzący tryb życia. Nie wyklucza się również predyspozycji genetycznych. Podeszły wiek, otyłość, a nawet uporczywy kaszel mogą przyczyniać się do rozwijania choroby. Prawdopodobną przyczyną może być zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej np.podczas zatwardzenia.
Pojawienie się hemoroidów u kobiet w ciąży jest dość normalnym zjawiskiem.Z związku z rozwijającym się płodem wzrasta parcie na narządy wewnętrzne. Dodatkowo dochodzą zmiany hormonalne, które mogą wpłynąć na słabszą elastyczność naczyń krwionośnych. Rzadko się jednak zdarza, żeby potrzebna była interwencja chirurga. Objawy ustępują po porodzie.
Hemoroidy a dieta
Głównym punktem w profilaktyce przeciw patologii hemoroidów jest zadbanie o odpowiednią i zbilansowaną dietę. Przede wszystkim ważne jest nawodnienie oraz błonnik pokarmowy. Zachowując odpowiednie proporcje możemy uchronić się przed szkodliwymi zaparciami.Ponadto sprawniejsze oddawanie stolca w mniejszym stopniu będzie prowadzić do podrażnień żylaków odbytu. Ale nie można przesadzić również w drugą stronę, ponieważ zbyt częste biegunki także zwiększają ryzyko ich powstawania. Podczas leczenia choroby hemoroidalnej należy unikać ostro przyprawionych dań,alkoholu, cukru rafinowanego, kawy i czarnej herbaty.
Chorym zaleca się zwiększenie spożywania warzyw i owoców, szczególnie cytrusów. Bogate są one w witaminę C i flawonoidy, które wspomagają funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Wzmacniają i uszczelniają ich ścianki. Warto również sięgać po wiśnie,jagody, truskawki i borówki.
Aktywność fizyczna i trochę ruchu
Szczególnie z wiekiem spada nasza aktywność fizyczna, a co za tym idzie może dochodzić do zastojów krwi. Siedzący tryb życia, a nawet długotrwałe stanie w bezruchu prowadzą do choroby hemoroidów. Jak zawsze jednak trzeba zachować umiar.Forsowne ćwiczenia z dużymi ciężarami czy dźwiganie ciężki rzeczy również może sprzyjać rozwojowi lub pogłębieniu się choroby.
Zalecane są regularne ćwiczenia i mało intensywne spacery.
Jakie zioła i witaminy?
W przypadku stanów zapalnych można wypróbować nasiadówki z korą dębu i rumianku. Regularne stosowanie tej praktyki może przynieść ulgę.
Okłady z owoców czarnego bzu łagodzą bóle i stan zapalny. W tym celu trzeba rozetrzeć kilka owoców z taką ilością wody, żeby powstała masa o konsystencji pasty. Następnie rozprowadza się ją na 2-3 warstwy gazy i tak powstały kompres przykłada się do odbytu na parę godzin (np. na noc).
Witamina C i flawonoidy – obkurczają żyły i przywracają im elastyczność. Cynk wspomaga procesy leczenia ran. Witamina E stosowana w kapsułkach doodbytniczych pomaga w leczeniu hemoroidów.
Jeżeli zaparcia wciąż występują pomimo zmiany nawyków żywieniowych można włączyć do diety babkę płesznik i siemię lniane. Trzeba pamiętać o wypijaniu około 2-óch litrów wody dziennie.
Zewnętrznie można zastosować maść z dziurawca, najlepiej zaraz po wypróżnieniu.
Jeżeli to nie hemoroidy?
Niemożna bagatelizować żadnych objawów, ponieważ wiele groźnych chorób „imituje” hemoroidy. Zaliczają się do nich: rak płaskonabłonkowy kanału odbytu, rak gruczołowy odbytnicy,przetoki, ropnie, brodawki odbytu, polipy odbytu. Przed samodzielnym leczeniem najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Uwagi końcowe – nie przesiadujemy długo na sedesie, dbamy o higienę własną i unikamy podrażniania okolic odbytu (intensywne mycie, obcierająca bielizna).
Pozdrawiam i życzę zdrowia
Rafał