Jak parzyć Yerba Mate? Niby wszystko wydaje się proste – susz zalewa się gorącą wodą i pije, a później znów dolewa się wody. Tylko co to jest bombilla i co to za tykwa, którą zawsze przy sobie nosił podróżnik Wojciech Cejrowski?
Yerba Mate powstaje z wiecznie zielonej rośliny, ostrokrzewu paragwajskiego, który pochodzi z Ameryki Południowej. Regularne picie naparu to naturalny sposób na dodatkową energię, źródło witamin i antyoksydantów, a także pomoc podczas diety odchudzającej.
Często można spotkać się z określeniem „herbata Yerba Mate”, jednak jest to nazewnictwo mylne – to zupełnie inna roślina. Ostrokrzew ma inny smak, zupełnie inny jest także sposób jego przygotowania.
Co jest potrzebne do przygotowania naparu
Tradycyjny zestaw do Yerba Mate składa się z naczynka zwanego matero, „łyżeczki z sitkiem” bombilla oraz oczywiście samego suszu ostrokrzewu. Wybór nie jest łatwy – są różne rodzaje akcesoriów oraz smaków naparu.
Matero – może być to naczynie ceramiczne, drewniane lub tradycyjna tykwa. Wybór zależy od naszego gustu.
Bombilla – metalowa z różnego rodzaju filtrem lub bambusowa
Yerba Mate – klasyczne odmiany ostrokrzewu, wersje z małą ilością patyczków, smakowe, ziołowe, owocowe, energetyczne.
Jak parzyć Yerba Mate?
Jeśli mamy już susz oraz akcesoria, możemy przystąpić do przygotowania naparu. Na początek pamiętajmy o umyciu lub przygotowaniu matero (tykwa oraz palo santo wymagają przeprowadzenia tzw. curado przed pierwszym parzeniem Yerby).
Wsypujemy nasz susz do 1/3 wysokości naczynka, a następnie przechylamy je by przesypał się na jedną stronę. W puste miejsce wkładamy naszą bombillę (tak aby dotykała dna). Kolejnym krokiem jest zalanie ostrokrzewu zimną wodą i odczekanie 2-3 minut. Kiedy wsiąknie, dolewamy już gorącej wody (nie wrzącej!). Powinna mieć temperaturę około 80 stopni.
To wszystko! Poczekajmy chwilę aż Yerba się zaparzy i już możemy cieszyć się jej smakiem. Po wypiciu możemy zalewać susz jeszcze kilka razy – do czasu aż napój straci smak.
Parzenie Yerba Mate – dobre rady
Podczas parzenia powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, nie zalewamy Yerby wrzątkiem – straci wtedy swoje cenne właściwości. Podczas parzenia i picia staramy się nie mieszać naparu bombillą, powinna zostać na swoim miejscu, aby jak najlepiej filtrować susz. Ważne również, aby nie przesadzać z ilością naparu – optymalna ilość to 3-4 zalania dziennie. Pamiętajmy, że we wszystkim trzeba zachować umiar.
Jeśli szukasz sprawdzonego miejsca z akcesoriami i suszem ostrokrzewu paragwajskiego, zajrzyj do Chatki z Yerba Mate – w sklepie internetowym możesz skompletować ciekawy zestaw lub zdecydować się na gotowy starter zawierający wszystko co potrzebne do parzenia naparu.
Wpis powstał we współpracy z Chatka z Yerba Mate – sklep który dodaje MOCY
Pozdrawiam Rafał
Więcej wpisów związanych z tym tematem:
Yerba Mate i odchudzanie – jak to działa?