Rooibos jest unikalną rośliną o właściwościach zdrowotnych. Może być herbatą ziołową dla całej rodziny. 


Cechą charakterystyczną tej rośliny jest jej czerwony kolor, dzięki któremu zawdzięcza swoją nazwę. Rooibos w języku afrikaans znaczy tyle, co „czerwony krzew”. Aspalathus linearis rośnie tylko w Górach Cedarberg na Zachodnim Przylądku Południowej Afryki. Trzeba zaznaczyć, że roślina ta nie jest w żaden sposób spokrewniona z typowym drzewem herbacianym, więc właściwości naparu są nieco inne.

Tradycja parzenia rozgniecionych i utlenionych na słońcu listków krzewu jest dość młoda. Prawdopodobnie rozpoczęło ją plemie zamieszkujące góry, w których można odnaleźć roślinę, jakieś 300 lat temu. Osadnicy z Europy na przełomie XIX i XX wieku doceniali smak i właściwości tego naparu.

Nie zawiera kofeiny, więc bezpiecznie mogą pić ją zarówno dzieci, jak i osoby z wrażliwym żołądkiem. Jej smak jest lekki, orzeźwiający i słodkawo-owocowy. Napar zawiera bardzo mało garbników, więc nawet gdy zapomnimy wyjąć torebki z kubka, nie zaskoczymy się tzw. „czajem”.

Herbata z czerwonokrzewu jest bardzo bogata w przeciwutleniacze. Zawiera ich proporcjonalnie więcej niż herbata zielona. Głównymi antyoksydantami są kwercetyna, luteolina, izokwercytryna i rutyna. Dodatkowo zawiera szereg minerałów – żelazo, wapń, mangan, cynk, miedź, potas i magnez.

rooibos, czerwonokrzew

fot. pixabay.com

Ponadto rooibos jest jedynym znanym źródłem aspalatyny. Ten specyficzny przeciwutleniacz ma zdolność zwalczania nowotworu skóry i innych dolegliwości dermatologicznych. Aspalatyna wpiera leczenie chorób alergicznych i problemów z układem oddechowym.

Właściwości rooibos (czerwonokrzew):

– działa uspokajająco na centralny układ nerwowy (brak kofeiny, zawartość magnezu i polifenoli),

– łagodzi objawy alergii, astmy i karatu siennego,

– wspiera układ trawienny i poprawia działanie przemiany materii,

– bezpieczny dla osób z chorymi nerkami – nie zawiera kwasu szczawiowego,

– może wzmacniać układ kostno-stawowy (wapń, fluor, magnez i flawonoidy),

– wspomaga leczenie chorób skórnych,

– świetny napój potreningowy (duża zawartość minerałów, praktyczny brak kalorii).

Zdecydowanie napar z rooibos mogą spożywać wszyscy. Każdy znajdzie dla siebie jakieś właściwości, które przyczynią się do polepszenia jakości życia i zdrowia. Pochodzi z Afryki Południowej, ale w sklepach dostępne są liczne mieszanki do zaparzania, które bez problemu można zakupić.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał


Więcej informacji o różnych herbatach można znaleźć w książce Uzdrawiająca moc herbat