Imbir – na bóle stawów, nudności, przeziębienie i PMS

Podziel się wiedzę

Imbir – przez jednych uwielbiany, a przez innych znienawidzony, głównie przez swój ostry smak. Jednak na pewno bardzo pomocny nawet przy zwykłych, codziennych dolegliwościach.


Imbir lekarski jako przyprawę w Europie spopularyzowali Arabowie. Początkowo jako cudowny środek na niemoc w łożu. Nie mijało się to daleko z prawdą, ale w Chinach kłącza imbiru hodowane i stosowane były już od 5 tys. lat. Jako przyprawa nadaje ostrego, cytrynowego, orientalnego smaku różnym potrawą zaczynając od słodkich herbatników, a na wieprzowinie kończąc. Korzeń imbiru odgrywa ogromną rolę w tradycyjnym ziołolecznictwie oraz medycynie naturalnej, dlatego warto znać jego właściwości.

1. Imbir to bardzo dobry przeciwutleniacz

Zawiera liczne substancje biologicznie aktywne, które wykazują silne właściwości przeciwutleniające. Charakterystyczne biochemiczne substancje znajdują się w dużej części w olejkach eterycznych. Ich skład może ulegać zmianie w zależności od pochodzenia surowca, jego przechowywaniu i jakości. Głównymi składnikami aktywnymi biologicznie są gingerole i ingibain. Odpowiedzialne są za charakterystyczny smak imbiru. Zaliczane są do ostrych substancji nielotnych. Imbir charakteryzuje się wysoką zdolnością zmiatania wolnych rodników, nawet jeżeli chodzi o sproszkowane formy rośliny.

2. Imbir wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe

Często stosowany jest przy zapaleniu stawów jako jeden z składników leku. Dodatkowo pomocny może być w leczeniu zapalenia oskrzeli.

3. Działa profilaktyczne w chorobie lokomocyjnej i chorobie morskiej

W Polsce jest składnikiem preparatów Avioplant i Lokomotiv. Łagodzi nudności u kobiet w ciąży, może przeciwdziałać mdłościom po narkozie. W przypadku chemioterapii, przegląd badań wskazuje, że różnice istnieją, ale statystycznie nie mają znaczenia.

imbir

4. Odświeża oddech

Najprawdopodobniej dzięki swojemu przeciwbakteryjnemu działaniu oraz lotnym olejkom eterycznym.

5. Wspomaga pracę układu trawiennego

Działa żółciopędne i pobudza perystaltykę przewodu pokarmowego. Ponadto pobudzając wydzielanie enzymów trawiennych i neutralizując kwasy żołądkowe, zmniejsza wzdęcia i ma działanie moczopędne.

6. Wspomaga leczenie chorób reumatycznych

…a nawet regenerację chrząstki kostno-stawowej. Działanie imbiru jest zbliżone do kaspaicyny.

7. Pomaga w odchudzaniu

Dzięki dużej zawartości aktywnych biologicznie składników (m.in. gingerol) przyspiesza metabolizm i zwiększa wykorzystanie tłuszczów jako energii. Pomaga również z nadmiarem wody, więc optycznie może pomóc spłaszczyć brzuch. O przemianie materii pisałem tutaj – Szybszy metabolizm?

8. Jeden z podstawowych narzędzi w walce z przeziębieniem

Imbir nie jednokrotnie jest wskazywany jako skuteczny środek na przeziębienie. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Pomocny napój na wzmocnienie – tutaj.

imbir

9. Pomaga na objawy PMS (zespół napięcie przedmiesięczkowego)

…i dolegliwości miesiączkowe – działa rozkurczowo i poprawia krążenie krwi. Badanie kliniczne, z podwójną ślepą próbą na grupie 70 kobiet. Kobiety zostały losowo podzielone na grupę kontrolną i grupę interwencyjną. Przez dwa kolejne po sobie cykle uczestnicy wypełniali ankietę, w której przy pomocy skali oceniali samopoczucie. Następnie grupa badana dostawała dwie kapsułki z imbirem na 7 dni przed menstruacją i 3 dni po przez kolejne 3 miesiące. Po terapii naukowcy zauważyli istotne różnice statystyczne pomiędzy średnimi punktami w ankietach.

10. Imbir, a właściwie jego składniki aktywne, wykazują silne działanie przeciwnowotworowe

Nauka bierze pod uwagę chemoprewencyjne działanie np. 6-shogaolu, który w świeżym korzeniu jest mało dostęny. Na szczęście ugotowany na parze imbir zawiera jego duże ilości. Kolejny biochemiczny składnik 6-gingerol działa przeciwnowotworowo względnem nowotworów związanych z przewodem pokarmowym (tj. m.in. rak żołądka, rak wątroby, rak trzustki).

Imbir według medycyny ludowej jest rośliną zbawienną praktycznie na wszelkie dolegliwości i choroby. Chociaż wydawać by się mogło, że to czcze życzenia to jednak w świetle badań naukowych okazuje się, że Zingiber officinale jest i może być naturalnym lekarstwem.

Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

imbir książka
Imbir – Najstarszy Środek Przeciwbólowy Świata – eBook do kupienia na NaturalnieZdrowy.pl (kliknij w okładkę)
syrop imbirowy
Kup Teraz! Wyjątkowy syrop imbirowy (kliknij na butelkę)

Wybrane materiały źródłowe: WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWUTLENIAJĄCE IMBIRU, Joanna Newerli-Guz, Maja Pych, ZESZYTY NAUKOWE AKADEMII MORSKIEJ W GDYNI, nr 73, wrzesień 2012 http://www.czytelniamedyczna.pl/2541,klacze-imbiru-zastosowanie-lecznicze-oraz-skladniki-czynne.html https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24944825 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26414587 https://www.worldscientific.com/doi/abs/10.1142/S0192415X15500767 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4369959/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *