5 nieco innych słodkości (zdrowe słodycze)

Podziel się wiedzę

Dziś jest święto, na które czeka każde dziecko – dziś św. Mikołaj przynosi prezenty. A w paczkach nie tylko lalki, misie i elektroniczne gadżety, ale i niekoniecznie zdrowe słodycze. Jakiś banan czy mandarynki pewnie również się znajdą – to jednak mało. Dziś przedstawiam 5 nieco innych słodyczy, którymi można wzbogacić świąteczne paczki.


  1. Rodzynki

Nieoczywiste, ale rodzynki mogą być świetną alternatywą dla słodyczy. Te suszone winogrona owszem są bogate w cukry proste, ale towarzyszą im minerały i błonnik pokarmowy oraz bardzo silny przeciwutleniacz – resweratrol. Ten ostatni chroni nasze komórki przed starzeniem się i szkodliwym wpływem wolnych rodników. Dodatkowo mogą one wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi (duża ilość potasu, prawie 750 mg/100g), poprawę koncentracji i pracy szarych komórek (bor) i wspomóc pracę tarczycy (jod). Mogą nawet przeciwdziałać osteoporozie (wapń i bor). Więc rodzynki nie tylko dla wnuczków, ale i dla dziadków. Dostępne są małe, kolorowe opakowania rodzynek po ok. 30 g.

  1. Daktyle

Suszone daktyle przez wiele osób uznawane są za alternatywę dla „krówek” czy toffi. Duża zawartość cukrów prostych oraz potasu (ok. 650 mg/100 g) pomocna może być dla sportowców oraz podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Daktyle posiadają również właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Dzięki zawartości naturalnych salicylanów, które działają podobnie jak aspiryna, ale nie podrażniają żołądka. Prawie 8 g/100 g błonnika pomoże zwalczyć zaparcia. Ten pustynny owoc uważany jest w krajach arabskich za afrodyzjak.

zdrowe słodycze, daktyle

  1. Morwa biała

Owoce morwy białej uznawane są (przynajmniej przeze mnie) za lek na choroby cywilizacyjne. Posiadają bardzo duży potencjał antyoksydacyjny, obniżają poziom cukru we krwi, chronią przed rozwojem miażdżycy, mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Więcej można przeczytać tutaj: Morwa biała – lek na choroby cywilizacyjne.

Suszone owoce czy herbata z morwy białej to mało wyrafinowany prezent, ale i na to jest sposób. Zostałem poproszony o przetestowanie batoników, którym jedynym składem są suszone i sprasowane owoce morwy białej.

A oto moja ocena organoleptyczna:

Konsystencja – batonik jest plastyczny i zwarty, początkowo może wydawać się twardy,

Tekstura – łatwo rozpływa się w ustach, ale nie jest aksamitny, raczej można wyczuć, że są to sprasowane owoce,

Zapach – naturalny czy owoców morwy, bez obcych aromatów,

Smak – intensywny, charakterystyczny dla owoców morwy,

Słodycz – mocno wyczuwalna, skondensowana.

zdrowe słodycze

Ostateczna ocena mojej córeczki: dobre :-) Moja trzylatka spróbowała tego wynalazku i smakowało jej mimo to, że to nietypowy batonik. 100 g (czyli 5 batoników) to tylko 50 kcal! Oprócz smaku naturalnego można również spróbować morwę z morelą i morwę z figą. Na pewno można powiedzieć, że są to zdrowe słodycze.

Dobrą alternatywą również będą inne owocowe lub zbożowe batoniki. Teraz bardzo łatwo można je dostać praktycznie w każdym sklepie ze zdrową żywnością. Często znajdują się również w marketach na stoiskach ze ekojedzeniem. Warto zwrócić uwagę na skład – często niepotrzebnie dodawane są zbędne składniki np. cukier.

  1. Orzechy nerkowca

Mają nieco łagodniejszy i słodszy smak w stosunku do innych orzechów. Bogate są w magnez (prawie 300 mg/100g) oraz potas (ok. 660 mg/100g). Mają dobry profil nienasyconych kwasów tłuszczowych. Co prawda 100 g to 533 kcal, ale garść na pewno nie zaszkodzi, a na pewno jest to lepsza alternatywa do orzeszków ziemnych, które nie są orzechami a raczej bliżej im do fasoli. Świetną przekąską są również migdały.

zdrowe słodycze

nanercz zachodni
Nanercz zachodni – tak rosną orzechy nerkowca
  1. Owoce świeże i suszone

Banalne, ale jest to zdrowsze niż karmelki, landrynki, galaretki w cukrze i reszta cukierniczych wytworów. O ile pomarańcze i mandarynki to wręcz tradycja w niektórych paczkach z prezentami to dlaczego by nie pokusić się o dorzucenie paczki suszonych moreli/jabłek/śliwek zamiast kolejnej czekolady. Źródło błonnika, który czasem jest deficytowym składnikiem w diecie dzieci, minerałów i witamin oraz bioaktywnych substancji, których próżno szukać w „Marsie”.

zdrowe słodycze

Zdrowe słodycze istnieją, ale oczywiście nie ma co z nimi popadać w skrajności. Zajadanie się garściami daktyli czy rodzynek pomiędzy posiłkami to raczej zły pomysł. Ale ja zawsze powtarzam, że wszystko jest dla ludzi, ale nie każdy człowiek jest dla wszystkiego. Rozwaga to słowo klucz.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

10 komentarzy

  1. W sumie od słodkiego smaku mam na myśli głównie kupnych słodyczy da się odzwyczaić. Zawsze sięgam po jakiś owoc niż nawet czekoladę gorzką, bo mam taką, a nie inną ochotę. Oby więcej tak zdrowych nawyków w nas ludziach. :D

    • Za 154 zł można kupić 44 batoniki, więc z prostego rachunku wynika 3,5zł za sztukę. Ewidentnie raczej jest to na razie oferta dla sklepów. Fajnie, że ktoś się tym zainteresował i w ogóle pomyślał, żeby coś takiego sprowadzić do Polski :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *